تاریخچه و موضوع فعالیت توکا فولاد

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در سال 1367 با نام شرکت تولیدی کارکنان مجتمع فولاد مبارکه تاسیس گردید و هدف بنیادین و فلسفه وجودی شرکت در ابتدا ، پشتیبانی فولاد مبارکه اصفهان در زمان ساخت بود ولی خوشبختانه این ایده چنان شکوفا شد که پس از راه اندازی مجتمع فولاد مبارکه در سال 1371 نه تنها از حجم پروژه های شرکت کاسته نشد بلکه شرکت در برنامه های توسعه، تامین تدارک مواد اولیه و تجهیزات و انجام پروژه های تخصصی فولاد مبارکه، فعالیتهای خود را گسترش داد.

شرکت در سال 1378 سهامی عام گردید و در سال 1380 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد. از این پس به عنوان یک شرکت سرمایه گذاری(هلدینگ) دوران جدیدی را در حیات خود آغار و با به کارگیری افراد متخصص با دانش حاصل از سالها فعالیت و خدمت در صنعت فولاد، که درک دقیق و واقع بینانه ای از نیازها و زمینه های توسعه و صنعت فولاد داشتند، نیازها را شناسایی نمود و پیشنهادها را در قالب طرح های سرمایه گذاری مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی فنی- اقتصادی قرار داده است.

در حال حاضر گروه توکا در قالب بیش از 30 شرکت مستقل در چارچوب قانون تجارت و حاکمیت سازمانی مستقل تحت راهبری متمرکز ستاد شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در 5 حوزه زیر فعالیت می نمایند:

1 – حوزه حمل و نقل با بیش از هفت شرکت که 2 شرکت اصلی آن، شرکت توکا ریل و شرکت حمل و نقل توکا میباشند که هر 2 وارد بورس شده اند. با استفاده از ناوگان ریلی توکا ریل و زیر مجموعه آن 35% از کل بار ریلی کشور حمل میشود که معادل 40% بار معدنی کشور میباشد. حمل و نقل توکا نیز با برخورداری از زیر ساخت مناسب و تجهیزات ملکی، بر اساس رتبه بندی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در زمره 10 شرکت برتر حمل و نقل جاده ای کشور به شمار می آید.همچنين شركت سرمايه گذاري توكافولاد با تاسيس شركت توكامارين به حوزه حمل و نقل دريايي گام نهاده است.

2 –حوزه تولید: تحت مدیریت گروه تخصصی توکا تولید اسپادان جمع شده و شامل شرکت های صنایع نسوز توکا، ایران ذوب، بهسازان غلطک، لاستیکهای صنعتی میرکو، توکا رنگ و … میباشند.شركت سرمايه گذاري توكافولاد با خريد سهام شركت هاي نسوز آذر و همچنين شركت معدني استقلال سپاهان ضمن كامل كردن سبد محصولات نسوز خود به حوزه معدن نيز ورود كرده است.

3- حوزه پیمانکاری در اجرای پروژه های صنعتی، ساختمانی، خدماتی، تعمیراتی و غیره فعالیت دارد. شرکتهای توکا EPC، توکا بتن، راهبران فولاد، توکا سبز، بهسازان خاورمیانه، توکا نیرو در این گروه قرار میگیرد و اجرای پروژه به صورت کلید در دست شامل کلیه خدمات مشاوره، طراحی، تامین تدارک و ساخت و مدیریت اجرای پروژه، تهیه و تولید بتن و سایر مصالح ساختمانی و راه سازی، ساخت، نصب ، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات و صنایع، ایجاد و نگهداری فضای سبز، تامین نیروی انسانی را بر عهده دارند و هم اکنون در حال اجرای پروژه و ارائه خدمت به مشتریان متعدد اعم از فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و سایرین هستند.

4- حوزه بازرگانی در زمینه بازرگانی داخلی و خارجی ، تأمین قراضه مورد نیاز فولاد مبارکه و بازرگانی و همچنین خرید و فروش محصولات فولادی فعال هستند.

5- حوزه مالی شامل شرکت های کارگزاری و سرمایه گذاری فعال در حوزه بورس میباشند. شرکت توسعه توکا، کارگزاری آرمان تدبیر و شرکت اعتماد گستر از شرکتهای این گروه به شمار می آیند و عمدتا مباحث مربوط به راهبری سرمایه گذاریهای مربوط به بازار سرمایه، آماده سازی شرکتها برای ورود به فرابورس و بورس، پرتفوگردانی، اداره امور سهامداران محترم هلدینگ و زیر مجموعه را بر عهده دارند.

شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد هم اکنون در رتبه 83 بین یکصد شرکت برتر ایران جای دارد و در راه طولانی رشد و توسعه آینده خود، برنامه ریزی جامعی طرح نموده است تا دستیابی به جایگاه هفتاد و پنجم در IMI 100 را در افق 1400 هجری شمسی محقق نماید و در این راه با بازسازی تصویر سازمان و هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد، نام و نشان تجاری و برند خود را به عنوان یکی از شاخص ترین هلدینگ های کشور مطرح سازد.

با نظر به اینکه توکا شامل سبدی از چندین شرکت با فعالیت های متنوع است بنابراین همواره از یک بازدهی مناسب برای سهامداران برخوردار است به ویژه اینکه با برنامه های توسعه که در دستور کار خود دارد یقیناً رشد یافته و بازدهی فعالیت های آن افزایش خواهد یافت. برای محقق شدن افق توسعه شرکت و در ادامه روند تحقق رشد و توسعه،توكافولاد اقدام به افزایش سرمایه شرکت از 2000 میلیارد ریال به 2600 میلیارد ریال نمود و همچنین با کوشش مدیران خود توانست مسیر ورود شرکتهای نسوز توکا و توکا رنگ را به فرابورس فراهم و همچنین در حال آماده سازی مقدمات ورود شرکتهای آسیا سیر ارس و لاستیکهای صنعتی میرکو، ایران ذوب و توکا بتن به فرابورس می باشد. همچنین توکا با خرید 75 درصد از سهام شرکت فولاد کالا (فوکا) گام بزرگی در مسیر توسعه اقتصادی گروه و تامین منافع دراز مدت سهامداران عزیز برداشته است.

سرمايه شركت 

سرمايه شركت در بدو تاسيس مبلغ 3 ميليون ريال (شامل تعداد 300 سهم،به ارزش اسمي هر سهم 10 هزار ريال) بوده كه طي چند مرحله به شرح زير به مبلغ 2،600،000 هزار ميليون ريال (شامل تعداد 2،600،000،000 به ارزش اسمي هر سهم 1000 ريال) در پايان سال مالي منتهي به 1395/12/30 افزايش يافته است.