اصول نظام راهبری شرکتی:

رویه‌های کارآمد راهبري شرکتی برای عملکرد صحیح بازار سرمايه و کل اقتصاد کشور حیاتی و لازمه جلب و حفظ اعتماد عمومی است. راهبري شرکتی ضعیف ممکن است موجب سلب اعتماد سرمایه گذاران گردد که به نوبه خود می‌تواند منجر به خروج منابع یا بحران نقدینگی و مشکلات مالی برای شرکت‌ها شود. در حقیقت، شركت علاوه بر مسئولیت در مقابل سهامداران، در قبال سرمايه‌گذاران و ساير اعضاي خود نیز مسئولیت دارد.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، راهبري شرکتی را به این ترتیب تعریف کرده است: “مجموعه‌ای از روابط بین مدیریت، هیات مدیره، سهامداران، و سایر ذینفعان شرکت. راهبري شرکتی همچنین ساختاری را فراهم می‌آورد که از طریق آن اهداف شرکت تدوین و ابزارهای دستیابی به این اهداف و همچنین نحوه نظارت بر عملکرد مدیران معلوم می‌گردد. راهبري شرکتی خوب باید برای هیئت مدیره و مدیریت انگیزه‌های مناسبی ایجاد کند تا اهدافی را که به نفع شرکت و سهامداران آن است دنبال نمایند و همچنین نظارت موثر و کارآمد را تسهیل کند. وجود یک سیستم راهبري شرکتی کارآمد و موثر درون یک شرکت و در کل یک اقتصاد، کمک می‌کند تا درجه‌ای از اعتماد فراهم آید که برای عملکرد مناسب یک اقتصاد بازار لازم است.”

شرکتهای سرمایه گذاری توکافولاد (سهامی عام) در راستای رعایت حقوق سهامداران و ذینفعان و نیز برخورداری از یک تصویر مناسب و شفاف در بازار سرمایه اقدام به تدوین اصول و رهنمودهای راهبری شرکتی نموده است. اصول زیر توسط هیئت مدیره تایید شده است و همراه با منشورهای کمیته هیئت مدیره، ارائه چارچوبی برای اداره هیئت مدیره به حساب می آید.

–   آیین نامه نظام راهبری شرکتی

–  منشور کمیته های تخصصی هیئت مدیره

–  منشور اخلاقی سازمان

– دستورالعمل نحوه انتخاب حسابرس مستقل

– دستورالعمل نحوه برگزاري مجمع

-آيين نامه ارتباط

– آيين نامه كنترل عملكرد شركت هاي گروه توكافولاد

آیین نامه نظام راهبری شرکتی

سازمان همكاري و توسعه اقتصادي (OECD)، راهبري شركتي را به اين ترتيب تعريف كرده است :” مجموعه اي از روابط بين مديريت ،هيئت مديره ،سهامداران و ساير ذينفعان شركت.راهبري شركتي همچنين ساختاري را فراهم مي آورد كه از طريق آن اهداف شركت تدوين و ابزارهاي دستيابي به اين اهداف و همچنين نحوه نظارت بر عملكرد مديران معلوم مي گردد.راهبري شركتي خوب بايد براي هيئت مديره و مديريت انگيزه هاي مناسبي ايجاد كند تا اهدافي را كه به نفع شركت و سهامداران آن است دنبال نمايند و همچنين نظارت موثر و كارآمد را تسهيل كند.وجود يك سيستم راهبري شركتي كارآمد و موثر درون يك شركت و در كل يك اقتصاد ،كمك ميكند تا درجه اي از اعتماد فراهم آيد كه براي عملكرد مناسب يك اقتصاد بازار لازم است.”

هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توکافولاد برای ارتقای نظام راهبری شرکتی رهنمودهایی را تحت آیین نامه نظام راهبری شرکتی اتخاذ نموده است و در صورت لزوم، این موارد را بررسی و اصلاح می نماید. این آئین نامه در 49 ماده و 9 تبصره توسط کمیته تدوین ساختار نظام راهبری شرکتی تهیه شده و در تاریخ 1395/03/26 به تصویب هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توکافولاد (سهامی عام) رسیده است.

جهت دریافت فایل خلاصه آیین نامه نظام راهبری شرکتی توکافولاد اینجا کلیک کنید.

منشور کمیته های تخصصی هیئت مدیره

کمیته های تخصصی هیئت مدیره توکافولاد شامل کمیته راهبری شرکتی، کمیته حسابرسی، کمیته سرمایه گذاری و کمیته ریسک می باشد که منشور کمیته های مذکور در بخش كميته هاي تخصصي هيئت مديره قابل دريافت می باشد.

منشور اخلاقي سازمان

جهت دريافت فايل PDF منشور اخلاقي سازمان شركت سرمايه گذاري توكافولاد اينجا كليك كنيد.